13 lis

Pierwsze kroki na stoku – co warto wiedzieć?

Zima bardzo często kojarzy nam się z ciepłą herbatą, fotelem i książką w ręku. Może jednak warto zmienić podejście do zimy i spędzić ten czas uprawiając zimowe sporty? Narty to jedna z możliwości spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Jak powinien przygotować się początkujący narciarz do pierwszego wyjścia na stok?

Narty – wypożyczyć czy kupić?

Pierwsze wyjście na stok nie musi być koniecznie z własnymi nartami. Zakup nart jest dosyć konkretnym wydatkiem, więc warto poczekać z tym wydatkiem do momentu, gdy będziemy pewni, że połknęliśmy bakcyla zimowego szaleństwa.

Wiedząc, że chcemy jeździć na nartach warto rozejrzeć się za kupnem własnych nart. Narty dopasowujemy do wzrostu. Ważna jest twardość nart, promień skrętu oraz szerokość. Na pewno kupując pierwsze narty będziemy potrzebowali fachowej pomocy pracownika sklepu.

Strój również ma znaczenie

Dobry strój zapewni narciarzowi komfort nawet w chłodne i wietrzne dni. Kurtki narciarskie powinny być z materiału wodoodpornego oraz oddychającego. Ważna jest również wentylacja, która jest bardzo pomocna w cieplejsze dni. Fartuch przeciwśnieżny, w który jest wyposażona każda porządna kurtka narciarska, chroni przed śniegiem, który dostaje się pod ubranie w czasie upadku.

 

Bardzo ważna jest bielizna termiczna. Jest to pierwsza warstwa odzieży, która znajduje się najbliżej ciała. Musi dobrze odprowadzać wilgoć oraz zatrzymywać ciepło. Warstwa docieplająca to bardzo często polar, który utrzymuje ciepło zgromadzone przez organizm.

 

Ważnym elementem stroju narciarskiego są buty. O ile wypożyczenie nart na pierwsze zjazdy jest dobrym pomysłem, tak w buty warto zainwestować od razu. Dobrze dobrane buty to duży komfort jazdy.

 

Dobry strój na stok to nie kwestia mody oraz wyglądu. To przede wszystkim zapewnienie sobie komfortu cieplnego, który ma decydujące znaczenie w trakcie uprawiania sportów zimowych.