17 gru

Jakie cechy powinny mieć jakościowe kaski narciarskie?

Kaski narciarskie to obowiązkowy sprzęt na stokach do 16 roku życia. Powinni ich jednak używać również dorośli, co wpłynie na ich bezpieczeństwo. Mogą się one różnić w zależności od technologii albo zastosowanych akcesoriów dodatkowych. Czym powinny wyróżniać się jakościowe kaski na narty? 

Technologia budowy 

Wyróżnić można dwie główne technologie budowy kasków: hardshell oraz in mould. W tej drugiej twarda skorupa zewnętrzna jest ściśle połączona warstwą wewnętrzną, która jest miękka. Dzieje się to poprzez wtryskiwanie pianki ESP. Dzięki temu kask na narty jest lekki i komfortowy w noszeniu. Nie ma tu co prawda złożonych systemów wentylacyjnych, ale przekłada się to na niższą cenę.

Inaczej jest w technologii hardshell, gdzie używa się zewnętrznej warstwy z karbonu albo tworzywa ABS. Dzięki wzajemnie połączonym warstwom kaski narciarskie można zintegrować pod kątem systemu wentylacji. Przekłada się to jednak na wagę. Przy zakupie należy więc zdecydować się czy bardziej zależy nam na lekkości, a może odpowiedniemu przepływowi powietrza. 

kaski narciarskie

Istotne akcesoria dodatkowe

Na komfort użytkowania kasków na narty wpływają elementy dodatkowe. Ważna jest jakość paska pod brodą, który powinien mieć specjalną wyściółkę. Dzięki niej nie ma się problemów z oddychaniem czy przełykaniem. Wspomniany system wentylacji powinien być regulowany, co pozwoli dopasować się do aktualnych warunków atmosferycznych. Należy zwrócić uwagę również na gogle, gdzie kask na narty musi być dopasowany do ich kształtu, a najlepiej również koloru. Istnieją też wersje ze wbudowaną szybką, gdzie dwa elementy zamieniają się w jeden.