19 lis

Jaka kurtka narciarska sprawdzi się na stoku?

Sezon narciarski zbliża się wielkimi krokami. Przed udaniem się na stok warto sprawdzić, jakie trendy panują wśród producentów odzieży narciarskiej. Jednym z najważniejszych elementów ubioru każdego miłośnika szusowania jest kurtka. Odpowiednio dobrana zapewnia komfort termiczny, efektowny wygląd i swobodę ruchów.

Komfort termiczny i oddychalność

O tym, czy kurtka narciarska jest wystarczająco ciepła, decyduje rodzaj ociepliny zastosowanej przez producenta. W sprzedaży dostępne są produkty zawierające wypełnienie naturalne bądź syntetyczne. Do naturalnych wypełnień zaliczyć należy gęsi puch.

Puchowe kurtki narciarskie są lekkie i znakomicie utrzymują ciepło. Ich wadą jest słabsza odporność na wilgoć. Osoby, które mają tendencję do mocnego pocenia się, powinny wybrać kurtkę na narty z ociepliną syntetyczną. Dobrym rozwiązaniem jest również zakup produktów membranowych o dobrych właściwościach oddychających.

Swoboda ruchów i efektowny krój

Nowoczesna kurtka na narty powinna być nie tylko ciepła, ale i wygodna. Warto pamiętać, że krój i rozmiar wpływa na swobodę ruchów i ilość utrzymywanego ciepła. Zakup zbyt opiętej kurtki narciarskiej utrudni szusowanie i rozprężanie puchu, przez co ocieplina nie będzie działać prawidłowo.

Z kolei zbyt luźny model spowoduje wywiewanie ciepła wytworzonego przez ciało i pojawienie się efektu szybkiego wychłodzenia. Wybierając kurtkę narciarską, warto zwrócić uwagę również na jej wygląd zewnętrzny i zastosowaną kolorystykę. Miłośnicy ekstrawagancji mogą zdecydować się na produkty w wyraźnych barwach.